DE PROFUNDIS
BEKSIŃSKI VR
Podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego w wirtualnej rzeczywistości
Podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego w wirtualnej rzeczywistości
De Profundis jest w pełni immersyjnym, trójwymiarowym doświadczeniem, pozwalającym widzowi eksplorować wnętrza wybranych dzieł malarza. Ideą projektu, jest udostępnienie miłośnikom malarstwa nowej formy dialogu ze sztuką. Indywidualne okulary VR izolują widza od otoczenia zewnętrznego, pozwalając na osobistą podróż w głąb przestrzeni obrazu.
Podczas 8-minutowej projekcji, użytkownik ma okazję zobaczyć wirtualną galerię najbardziej znanych obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz wniknąć do surrealistycznych scenerii, inspirowanych czterema z nich. Podróży towarzyszy ambientowa muzyka oraz dźwięki otoczenia, czyniące ją jeszcze bardziej realistyczną.
Projekt powstał w 2014 roku, stanowiąc pierwszą na świecie aplikację łączącą tradycyjne malarstwo z wirtualną rzeczywistością. Od tego momentu, odbyło się niemal 30 000 indywidualnych projekcji w instytucjach kultury oraz galeriach sztuki na terenie Polski i świata. W okresie wakacyjnym stałe projekcje odbywają się w Muzeum Historycznym w Sanoku w przy największej na świecie kolekcji obrazów Zdzisława Beksińskiego. Aplikacja reprezentowała Polską twórczość w zakresie sztuk audiowizualnych w ramach Vienna Design Week 2018 a także była jedyną polska produkcją wyświetlaną w pierwszym w Polsce kinie wirtualnym – Multikino VR Złote Tarasy. De Profundis – Beksiński VR jest jedyną aplikacją VR, która uzyskała zgodę Galerii Beksińskiego w Sanoku do towarzyszenia wystawom oryginałów prac artysty.
Do tej pory gościliśmy między innymi w: Muzeum Historyczne w Sanoku Polish Museum of America w Chicago, Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego, Muzeum UJ Collegium Maius, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Vienna Design Week we Wiedniu Drugie Muzeum Beksińskiego w Częstochowie Galeria Beksińskiego w NCK Muzeum Lubelskie w Lublinie, Płocka Galeria Sztuki, Festiwal im Marka Grechuty w Świnoujściu, Multikino VR Złote Tarasy w Warszawie
Podczas odbywającej się w listopadzie 2016 roku pierwszej edycji konferencji VR Warsaw Day, projekt De Profundis zdobył nagrodę VR for Art, dla najlepszego doświadczenia w dziedzinie sztuki, opartego na wirtualnej rzeczywistości.