Projekt odtworzenia brakujących fragmentów, podniesienia jakości oraz rekoloryzacji obrazu Panoramy Siedmiogrodzkiej jak również udostępnienia opcji jego zwiedzania w wirtualnej rzeczywistości.
KLIENT: Muzeum Ziemi Tarnowskiej
PLATFORMA: PCVR i okulary mobilne Meta Quest
SILNIK: Unreal Engine 5
AKTUALNY STAN OBRAZU
Z oryginału Panoramy Siedmiogrodzkiej, namalowanej przez Jana Stykę, zachowało się jedynie kilkadziesiąt fragmentów, stanowiących niecałe 20% powierzchni dzieła oraz czarno-białe zdjęcie w niskiej rozdzielczości, przedstawiające całość obrazu.
W ramach realizacji projektu podnieśliśmy jakość zachowanego zdjęcia oraz dokonaliśmy jego rekoloryzacji, bazując na dostępnych skanach fragmentów oryginału, a także przenieśliśmy wizualizację do wirtualnej rzeczywistości.
WYKORZYSTANIE AI
W procesie odtwarzania obrazu oraz oryginalnej kolorystyki dzieła wykorzystano algorytmy AI, które bazując na zachowanych fragmentach zrekonstruowały brakującą treść oraz uzupełniły detale przedstawionych postaci.
WIDEO Z TARNOWSKIEJ GALERII
Wideo z wystawionych na dworcu centralnym zachowanych fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej.
WIRTUALNA RZECZYWISTOŚĆ
Całość obrazu w kolorze została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości, w której użytkownik może zanurzyć się w odtworzonym w skali 1:1 dziele. Przestrzeń wirtualnej wystawy oparta jest na planie koła o obwodzie 122 metrów. W jego wnętrzu zwiedzający mogą zapoznać się z całym obrazem, zachowanymi fragmentami, dźwiękami otoczenia, a także narracją w trzech językach – opowiadającą o przebiegu bitwy pod Sybinem oraz losach samego dzieła