KAMIENNY OGRÓD
HORNO-POPŁAWSKIEGO

Multimedialny projekt dla Bydgoskiego Centrum Sztuki, towarzyszący wystawie rzeźb Stanisława Horno Popławskiego – patrona instytucji.

HISTORIA ZAKLĘTA W KAMIENIU

Oparta na wirtualnej rzeczywistości aplikacja, stanowi podróż przez życie i twórczość wybitnego polskiego rzeźbiarza Stanisława Horno-Popławskiego. Doświadczenie ma formę trójwymiarowego spaceru, podczas którego użytkownik odwiedza abstrakcyjny ogród myśli artysty, gdzie rzeźby ożywają na jego oczach, prezentując zamknięty w kamieniu kontekst historyczny oraz historię ich powstania.

KLIENT: Bydgoskie Centrum Sztuki
PLATFORMA: Oculus, HTC Vive
SILNIK: Unreal Engine 4

WARSZTAT PRACY

W ramach projektu zrekonstruowany został także warsztat pracy artysty. W oparciu o archiwalne zdjęcia oraz opisy odtworzyliśmy pracownię rzeźbiarza a wizualizację uzupełniliśmy o jego animowaną postać. W trakcie projekcji widz ma okazję przespacerować się po wnętrzu bydgoskiej pracowni artysty a także zobaczyć go podczas pracy nad jedną ze swoich rzeźb.ANIMOWANE RZEŹBY

Wykorzystane w wizualizacji rzeźby, zostały wymodelowane w 3D z zachowaniem realnej skali obiektów. Jako wzór posłużyły zdjęcia znajdujących w różnych miastach Polski istniejących dzieł oraz fotografie z albumów sztuki. Dla zwiększenia immersji, rzeźby ożywione zostały w procesie animacji. Każdą z nich, ulokowaliśmy we właściwej dla czasu swojego powstania i okresu z biografii twórcy scenerii.NARRACJA

Nasze studio odpowiedzialne jest za scenariuszm, realizację a także warstwę tekstową aplikacji. Istotnym elementem doświadczenia jest narracja w formie wewnętrznego monologu artysty, prowadząca widza przez kolejne etapy twórczości artysty. Głosu do tej części aplikacji użyczył aktor i lektor – Tadeusz Huk.